Denna träningsvecka har vi haft många frånvarande på grund av sjukdom.
Med ett härligt självförtroende samt att stämningen var på topp i laget när vi skulle samlas ca 60 minuter innan match MEN lagom till uppvärmning ändrar väderguden från sol/molnigt TILL åska och rejäla blixtar OCH från ösregn in till hagel, några minuter in i matchen vart väderguden snäll och solsken över vår hemmaborg Solberga bollplan :-)
Dagens laguppställning:
Andreas Wain
Basti Herlitz
David Sparring
Frans Svahn Morel
Henos Sibhatu
Isaac Komesha Luyengi
Liam Li
Lukas Svärd-Wallgren
Walter Blomdahl
Younes Abouelattar
Vår start 7:a spelsystem 2-3-1
Målvakt: Walter (Basti)
Backlinjen från vänster Liam, Younes (Basti) Mittfältet från vänster David, Lukas, Frans (Andreas) Forward/Center Henos
Lagkapten: David
1:halvlek/period
Första minuterna börjar vi lite trevande och Essinge trycker på, efter några minuter vi vaknar till liv och vinner mycket boll och bollinnehavet var gissningsvis ganska jämnt fördelat.
2:halvlek/period
I den andra halvlek/period tappar killarna kämpaglöden Essinge var skickliga och med hjälp av ett fint passningsspel överlistade dom oss. I perioder har vi lite press men skapar inte riktigt några bra lägen.
Började vi slarva lite i vårt försvarsspel samt klev vi undan i vissa situationer i stället för att använda kroppen i närkamperna.
3:halvlek/period
Vi gick ut till den 3:e halvleken med en positiv Inställning, gjorde några ändringar, spelade betydligt bättre än i den andra halvleken.
Den tredje halvleken liknande den första då fortsatte att vi vara offensiva och skapade ett hårt tryck.
Summering
Dom passar fint till varandra och löper sig ofta fria inne i vårt straffområde. Vi har som jag skrivit lika mycket boll men i stället för att söka passningar dribblar vi tills vi fastnar på motståndarna.
Passningsspel står på schemat.
Vi ledare är mycket nöjda och ser att vi har gått fram mycket sedan föra året.
Gröna kortet gick till Henos.